
„ Координиране на услугите за жертви на трафик в Южните и Източните Балкани“
Наименование н проекта:
BG65ISPR001-3.006-S2 “Процедура № 2: Специфична цел 3 „Подкрепа за укрепването на капацитета на държавите членки за предотвратяване и борба с престъпността, тероризма и радикализацията, както и за управление на свързани със сигурността инциденти, рискове и кризи, включително чрез засилено сътрудничество между публичните органи, съответните органи, служби или агенции на Съюза, гражданското общество и частните партньори в различните държави членки“ и специфична цел 2 „Подобряване и интензифициране на трансграничното сътрудничество, включително на съвместните операции между компетентните органи във връзка с тероризма и тежката и организираната престъпност с трансгранично измерение“ . Проектът е с код на процедурата: BG65ISPR001-3.006-0003 „ Координиране на услугите за жертви на трафик в Южните и Източните Балкани“
Директен бенефициент – Държавна Агенция за закрила на детето
Проектът ще се изпълнява от ARSIS - Асоциация за социална подкрепа на младежта и Национален център за социална солидарност (EKKA) в Гърция и от Държавната агенция за закрила на детето и А21 в България. Партньорите по проекта ще проведат изследване със смесени методи (теренно и кабинетно проучване), за да определят реалното състояние на трафика на хора в Гърция. Въз основа на резултатите партньорите по проекта ще обсъдят и съгласуват протокол за сътрудничество, който ще координира дейностите им за подкрепа на (потенциални) жертви на трафик на хора.
Цел: Целта на проекта е да се подобрят услугите, предоставяни на жертвите на трафик на хора, като се укрепи механизмът за идентифициране и подпомагане от България и Румъния (предимно жени и деца) и се подобрят механизмите за сътрудничество между органите на страните на произход (България, Румъния) и страната на проследяване (Гърция).
Очакван резултат: Предложеният проект ще допринесе за подобряване на услугите, предоставяни на жертвите на трафик, тъй като ще проучи съществуващите реалности, включително правната рамка и съществуващите услуги, и ще ги подобри чрез пилотно прилагане на новоразработен протокол за сътрудничество между участващите страни. В протокола за сътрудничество ще бъде описано подробно кои услуги ще бъдат предоставяни от всяка от участващите страни (страна на произход
или страна на местоназначение) - система, която ще бъде тествана по време на пилотното изпълнение включено в проектните дейности. Очаква се от предложения проект да се възползват общо поне 300 (потенциални) жертви на трафик на хора.
Стойност на проекта-175 617,65 лева
Финансиране от ЕС 158 055, 08 лв
Срок на проекта -24 месеца
Държавната агенция за закрила не детето е домакин на транснационална партньорска среща по проект BG65ISPR001-3.006-0003 „ Координиране на услугите за жертви на трафик в Южните и Източните Балкани“
Държавната агенция за закрила на детето е домакин на транснационална партньорска среща по проект по процедура №BG65ISPR001-3.006 Процедура № 2: Специфична цел 3 „Подкрепа за укрепването на капацитета на държавите членки за предотвратяване и борба с престъпността, тероризма и радикализацията, както и за управление на свързани със сигурността инциденти, рискове и кризи, включително чрез засилено сътрудничество между публичните органи, съответните органи, служби или агенции на Съюза, гражданското общество и частните партньори в различните държави членки“ и специфична цел 2 „Подобряване и интензифициране на трансграничното сътрудничество, включително на съвместните операции между компетентните органи във връзка с тероризма и тежката и организираната престъпност с трансгранично измерение".
По време на работната среща бяха представени резултатите от теренното проучване, което екипът на ARSIS streetwork е провел в Атина и Солун. Бяха обсъдени и резултатите, изводите и препоръките от проведеното кабинетно проучване на случаите на трафик на хора през последните три години в България и Гърция. Участниците в срещата дискутираха действия за подобряване на механизмите за сътрудничество и координацията между Гърция и България в работата, свързана с идентифициране и подпомагане на жертвите на трафик.
Проектът се изпълнява от ARSIS - Асоциация за социална подкрепа на младежта и Национален център за социална солидарност (EKKA) в Гърция и от Държавната агенция за закрила на детето и Фондация А21 в България. Целта на проекта е да се подобрят услугите, предоставяни на жертвите на трафик на хора.
Наръчник за правната рамка и съществуващите услуги, предлагани на жертви на трафик на хора
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова участва в транснационална партньорска среща за сътрудничество, в случаи на деца-жертви на трафик и експлоатация и обмена на информация между България и Гърция
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова и експерти от ДАЗД участваха в транснационална партньорска среща в гр. Солун, в периода 3-5 юни 2025 г., по проект по процедура №BG65ISPR001-3.006 Процедура № 2: Специфична цел 3 „Подкрепа за укрепването на капацитета на държавите членки за предотвратяване и борба с престъпността, тероризма и радикализацията, както и за управление на свързани със сигурността инциденти, рискове и кризи, включително чрез засилено сътрудничество между публичните органи, съответните органи, служби или агенции на Съюза, гражданското общество и частните партньори в различните държави членки“ и специфична цел 2 „Подобряване и интензифициране на трансграничното сътрудничество, включително на съвместните операции между компетентните органи във връзка с тероризма и тежката и организираната престъпност с трансгранично измерение". Проектът се изпълнява от ARSIS - Асоциация за социална подкрепа на младежта и Национален център за социална солидарност (EKKA) в Гърция и от Държавната агенция за закрила на детето и Фондация А21 в България.
Участниците в срещата дискутираха действия за подобряване на механизмите за сътрудничество между Гърция и България в работата, свързана с идентифициране и подпомагане на жертвите на трафик.
По време на работната беше подписан Протокол за сътрудничество, който урежда начините за сътрудничество, в случаи на деца-жертви на трафик и експлоатация и обмена на информация между България и Гърция. Представителите на ДАЗД посетиха структурите на ARSIS и EKKA, и на местните служби в гр. Солун, където беше представена дейността, свързана с трафика на хора в региона. Част от работното посещение беше и участие в провеждането на симулация на улична работа в центъра на гр. Солун и посещения на Център за жени, претърпели насилие и жертва на трафик и Центрове за младежка подкрепа.
Д-р Теодора Иванова и експертите от Агенцията проведоха работна среща с представител на Генералното консулство на Република България в гр. Солун. На нея бяха обсъдени конкретни действия за подобряване сътрудничеството и координацията при решаване на случай на деца, български граждани с международен елемент и случаи на деца, жертви на трафик.