За едно по-сигурно и хубаво лято: Съвети за водна безопасност
Във връзка с пика на летния сезон и лятната ваканция на учениците, Държавната агенция за закрила на детето отново акцентира върху водната безопасност. Това е периода, в който децата са с най-много свободно време, част от което без надзор от възрастни. В тази връзка председателя на Държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова се обърна с молба към кметовете на всички общини в Република България, въпреки предприетите от всяка община превантивни мерки, да бъдат извършени проверки на изоставени обществени сгради на територията на съответната община, включително и на водните площи, като открити канали, изкопи, ями, бреговите ивици на неохраняемите морески, речни, язовирни и други водни площи, запълнени с вода, с цел тяхното обезопасяване, съобразно изискванията на Наредбата за водноспасителната дейност.
Намаляването на водните инциденти и удавянията при децата е предизвикателство за ангажираните институции и за всеки един от нас. Във връзка с изпълнението на Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2022 – 2026 г.), Държавната агенция за закрила на детето акцентира върху полагането на взаимни усилия от всички институции в тази насока.
Изключително важно е не само за децата, но и за възрастните придобиването на знания за водната безопасност. В тяхна помощ Държавната агенция за закрила на детето предоставя информация за какво трябва да бъдем най-внимателни във водата и какви рискове да избягваме, чрез наръчника по водна безопасност “Аз и безпощадната вода“ с автор Жельо Михайлов, който е ветеран от водното спасяване и съосновател на създадената през 2010-та година “Асоциация Водна Безопасност”.